ENZYM HELP

ENZYM HELP

ENZYM HELP

Poprawia strawność paszy

Mieszanina enzymów mających za zadanie usprawnienie procesów trawiennych zwierząt. Szczególnie polecane przy stosowaniu dużych ilości żyta oraz motylkowatych takich jak łubin, groch, peluszka i bobik.

Mieszanina enzymów egzogennych - ksylanazy i β-glukanazy wspomagających procesy trawienne w organizmie.

Polisacharydy nieskrobiowe (NSP) stanowią grupę węglowodanów strukturalnych, które wraz z ligniną i, oporną na trawienie, skrobią wchodzą w skład włókna pokarmowego. Tworzą one okrywę nasienną ziarna i mają na celu ochronę substancji pokarmowych zawartych w bielmie. Znajdują się one głównie w zbożach, ale również w roślinach motylkowych takich jak: groch, łubin, bobik i peluszka. W przypadku zwierząt monogastrycznych można zaobserwować negatywny wpływ NSP na trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.

Najbardziej rozpowszechnione polisacharydy nieskrobiowe występujące w paszach dla zwierząt to:

Β-GLUKANY

Występują głównie w jęczmieniu i pszenicy. W przewodzie pokarmowym tworzą frakcję nierozpuszczalną o dużej lepkości utrudniającą trawienie i wchłanianie składników pokarmowych.

KSYLANY

Szczególnie duże ilości występują w życie oraz pszenżycie w postaci arabinoksylanów i pentozanów. W połączeniu z wodą tworzą nierozpuszczalne układy koloidalne przyczyniając się do zwiększenia lepkości treści pokarmowej.

Aby wyeliminować ujemny wpływ NSP na organizmy zwierząt zaleca się wprowadzanie do mieszanek paszowych enzymów, w skład, których wchodzą zarówno ksylanaza jak i β-glukanaza. Powodują one rozkład wspomnianych związków antyżywieniowych i zmniejszają lepkość treści w przewodzie pokarmowym. Obserwuje się także zwiększone trawienie oraz resorpcję zarówno białek, skrobi jak i tłuszczu. Efektem końcowym jest znacząca poprawa wyników produkcyjnych oraz zdrowia zwierząt.

KORZYŚCI I ZALETY

Przejrzyj on-line lub pobierz katalog PDF!


sklep chrupka.pl Strefa dzieci
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X