Małe Przeżuwacze cz.2

Data publikacji: 2022-03-21

Małe Przeżuwacze cz.2

Zarówno owce jak i kozy należą do przeżuwaczy. W związku z tym pewne rozwiązania żywieniowe są niemal identyczne z tymi jakie występują u bydła. Różnice dotyczą głównie akceptowalnego poziomu miedzi. Tolerancja u owiec na ten pierwiastek jest szczególnie niska, dlatego należy uważać by nie spowodować zatrucia zwierząt. Niewielkie przekroczenia jej ilości mogą skończyć się śmiercią zwierząt. Poza tą różnicą wynikającą z fizjologii pozostałe produkty przeznaczone dla bydła z powodzeniem mogą znajdować się w portfolio produktów dla owiec i kóz.


MPU OWCA/KOZA

Podstawą żywienia każdego przeżuwacza jest pasza objętościowa. Chcąc jednak uzyskać zadawalające wyniki produkcyjne zmuszeni jesteśmy podawać również pewne ilości mieszanek treściwych. Musimy pamiętać, że zwierzęta to nie są te same organizmy, które były jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Ciągła praca hodowlana w kierunku zwiększenia cech użytkowych wymagają od nas innego spojrzenia na to, co zjadają. Stwierdzenie mówiące, że koza zje wszystko nawet kij od szczotki jest może prawdziwe jednak od pokarmu tego z pewnością nie będzie mleka. Dzisiejsza pasza dla owiec i kóz nie może składać się z surowców o wątpliwej wartości pokarmowej.  W paszach wykorzystujemy surowce specjalnie przygotowane dla przeżuwaczy. Podstawowym komponentem białkowym jest białko chronione Golden Protein natomiast energia powinna pochodzić z najwyższej jakości zbóż. Współczesna pasza to nie tylko białko i energia, ale odpowiednio dobrany kompleks witaminowo mineralny gwarantujący zdrowie i wydajność w dłuższej perspektywie czasu. W produktach pochodzących z Wytwórni Pasz Lira zastosowano dodatki mające właściwości prozdrowotne, które dodatkowo przyczyniają się do wzrostu wydajności zwierząt. Są to min dodatki ziołowe, bufory i produkty drożdżowe.

Korzyści i zalety:

• wysoki udział białka chronionego Golden Protein
• dodatek produktów ziołowych wpływający pozytywnie na zdrowie i witalność zwierząt
• optymalny układ mineralno-witaminowy
• produkt oparty na naturalnych surowcach


CHRUPKA JAGNIĘTA/KOŹLĘTA
Pierwszym i zarazem szczególnie trudnym okresem w życiu zwierząt jest okres wzrostu i rozwoju. To on decyduje o przyszłej wydajności a tym samym opłacalności produkcji. Wiedząc o tym że zwierzęta rodzą się z niewykształconymi przedżołądkami, a cały proces trawienia przebiega tak samo jak u zwierząt monogastrycznych nie możemy żywić ich tymi samymi paszami co zwierzęta dorosłe. 
Stosując pierwsze pasze zarówno dla jagniąt jak i dla koźląt powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na jej strawność. Często obserwujemy, że mieszanki treściwe dla tej grupy technologicznej zawierają te same składniki i tak samo przygotowane jak dla zwierząt dorosłych. Dotyczy to zarówno komponentów zbożowych jak i białkowych. Mając na uwadze możliwości technologiczne oraz wiedzę dotyczącą żywienia i fizjologii trawienia postępowanie takie jest jak najbardziej niewłaściwe. Wiadomo, że im wyższe są dzienne przyrosty masy ciała jagniąt i koźląt, tym wyższa będzie produkcja mleczna i mięsna zwierząt dorosłych. Można powiedzieć, że dobry start to bardzo dobra inwestycja w przyszłość. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku jest starter chrakteryzujący się wysoką strawnością. Jak powszechnie wiadomo dokarmiając nasze zwierzęta paszami treściwymi często obserwujemy u nich wzdęcia. Jest to w głównej mierze spowodowane skarmianiem znacznych ilości mieszanek treściwych o ograniczonej strawności. Pokarm ten zalega w przewodzie pokarmowym – nie jest trawiony i wchłaniany efektem, czego są wspomniane problemy zdrowotne. Dzieje się tak ponieważ zwierzęta w tym okresie nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu enzymatycznego. Część hodowców by tego uniknąć celowo ogranicza dostęp do mieszanek treściwych. Jest to poniekąd bezpieczne pod względem potencjalnych problemów zdrowotnych jednak nieakceptowalne pod względem produkcyjnym. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie surowców w o wysokiej strawności, które są bezpieczne, a zarazem gwarantują uzyskanie wysokich wyników produkcyjnych. Produktem, który gwarantuje bezpieczeństwo zdrowotne oraz wysokie wyniki produkcyjne jest CHRUPKA- pasza dla jagniąt i koźląt.

Korzyści i zalety:

• wysoka smakowitość, strawność i przyswajalność (surowce poddane procesowi ekstruzji)
• wysokie przyrosty i niska konwersja paszy
• małe prawdopodobieństwo wzdęć
• pasza o właściwościach prozdrowotnych
• produkt z naturalnych surowców



GOLDEN PROTEIN
W wielu przypadkach spotykamy się z ograniczoną podażą białka w dawkach pokarmowych. Decydujący wpływ na taki stan rzeczy ma zbyt niska zawartość tego składnika w paszach objętościowych. W sytuacji tej nie jesteśmy w stanie wykorzystać w pełni potencjału produkcyjnego zwierząt, co objawia się zmniejszoną produkcją mleczną oraz przyrostami masy ciała. Musimy pamiętać, że białko jest podstawowym budulcem tkanki mięśniowej oraz głównym składnikiem mleka. W przypadku jego niedoboru idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do dawki komponentu typowo białkowego dostosowanego do potrzeb przeżuwaczy. Jednym z rozwiązań jest Golden Protein. Ten wyjątkowy produkt, mimo niższej zawartości białka ogólnego, dostarcza zdecydowanie więcej białka trawionego w jelitach niż śruta sojowa. Charakteryzuje się również wyższym udziałem aminokwasów siarkowych, zwłaszcza metioniny. Jest to szczególnie istotne dla przeżuwaczy, ponieważ pierwszym aminokwasem limitującym produkcję mleka jest właśnie metionina.
Golden Protein to najlepsze białko dla przeżuwaczy. Jest tańszą i lepszą alternatywą dla tradycyjnej poekstrakcyjnej śruty sojowej.

Korzyści i zalety:

• wysoka zawartość białka jelitowego i metioniny chronionej
• wzrost wydajności mlecznej, poprawa przyrostów masy ciała
• produkt naturalny, chętnie pobierany przez zwierzęta
• lepszy i tańszy zamiennik poekstrakcyjnej śruty sojowej


OMEGA-L
Bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Obecny stan wiedzy nie pozostawia wątpliwości, że są one konieczne do prawidłowego wzrostu i rozwoju wszystkich gatunków i grup technologicznych zwierząt gospodarskich. Liczne badania potwierdziły że kwasy omega 3 mają wpływ na:
poprawę wskaźników rozrodczych (lepsza implantacja zarodków, bardziej widoczne ruje, łatwiejsze porody),
właściwe funkcjonowanie organizmu (układ pokarmowy, nerwowy, skórny).
Wieloletnie obserwacje oraz współpraca z ośrodkami badawczymi pozwoliły na opracowanie optymalnego składu produktu, który oprócz wspomnianych kwasów omega 3 przyczynia się do poprawy statusu zdrowotnego zwierząt poprzez:
Siemię lniane - jest ono cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega – 3, mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wykazuje ono działanie przeciwzapalne i dietetyczne. Wspiera układy: pokarmowy, rozrodczy, nerwowy oraz skórę. Charakteryzuje się wysoką wartością energetyczno-białkową.
Bielmo ostropestu plamistego – wykazuje silne właściwości prozdrowotne. Korzystnie wpływa na wątrobę,
wspomagając jej regenerację. Działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, stymuluje układ odpornościowy. Wpływa regulująco na procesy trawienia. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt.
Susz owocowy – jest źródłem naturalnych witamin, pektyn i błonnika. Wspiera procesy trawienne, wiąże metale ciężkie oraz poprawia smakowitość
Ekstrudat z kukurydzy – nośnikiem oleju w produkcie Omega L nie są otręby pszenne lecz ekstrudowana kukurydza. Ekstrudowane ziarno kukurydzy jest lekkostrawne i wysoce przyswajalne. Posiada wysoką wartość energetyczną.
Dzięki zastosowanemu procesowi ekstruzji uzyskano zdecydowaną poprawę parametrów żywieniowych uszlachetnionego produktu, podniesiono jego smakowitość oraz wyeliminowano związki antyżywieniowe obecne w produkcie wyjściowym.

Oferowany produkt nie tylko zwiększa produkcję mleczną, poprawia rentowność produkcji, wspomaga rozród ale dba o zdrowie konsumentów mleka. Dowiedziono, że stosując w żywieniu krów ekstrudowane siemię lniane wpływamy na zmianę profilu kwasów tłuszczowych w mleku. Uzyskany w ten sposób surowiec spełnia kryteria żywności funkcjonalnej bezpośrednio wpływając na zdrowie spożywających go ludzi.

Autor: dr Arkadiusz Michalak
Wytwórnia Pasz „LIRA” Sp. z o. o.

                                                                                                                                                                                      
                                                                                                                                                                                      
                                                                                                                                                                              


sklep chrupka.pl Strefa dzieci
Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. X